Ekonomi

Çin, Arap ülkeleriyle 10 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzaladı

Suudi Arabistan, Riyad’da düzenlenen 10. Çin-Arap Ekonomik Forumu’nun ilk gününde Çin ile Arap dünyası arasında milyarlarca dolarlık yatırım anlaşması imzalandığını duyurdu. Yatırım anlaşmasındaki en büyük kalem, 5,6 milyar dolarlık hasılata sahip Çinli elektrikli ve sürücüsüz otomobil üreticisi Human Horizons ile Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı’nın imzaları.

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, Suudi Yatırım Bakanlığı’na göre söz konusu konferans iki gün boyunca 3 bin 500’den fazla Çinli ve Arap iş insanını bir araya getiriyor. Forumun açılışında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal Ben Farhan, Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ticari ve ekonomik bağların sağlamlığına vurgu yaptı; Pekin’in yeni ipek yolu projesi çerçevesinde bölgede giderek yoğunlaşan yatırımları bu gerçeği haklı çıkardı. Forum’un ortak bir gelecek inşa etmek ve her iki taraf halkına faydalı yeni bir dönemi başlatmak için bir fırsat olduğunun altı çizildi.

İlgili Makaleler

Çin, hem ekonomik hem de diplomatik ve siyasi olarak Orta Doğu ile giderek daha fazla ilgileniyor. Nitekim geçtiğimiz Mart ayında bölgenin yıllardır savaş halinde olan iki büyük devleti İran ile Suudi Arabistan arasında tarihi bir yakınlaşmaya aracılık etti.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu