Haber

Pentagon: Suriye’deki son hava saldırıları ABD personelini doğrudan tehdit ediyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Suriye’deki son hava taarruzlarının “Amerikan personelinin güvenliğini doğrudan tehlikeye attığı” uyarısı yaptı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada “Suriye’nin kuzeyi, Irak ve Türkiye’de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyor. Bu, IŞİD’in güçsüzleşmesi ve onu yenmek için yıllarca süren ilerlemeyi de tehlikeye atıyor” ifadeleri kullanıldı.

“Dahası, koordine edilmeyen askeri hareketler Irak’ın egemenliğini de tehdit ediyor” diyen Pentagon, “IŞİD’le uğraşa odaklanılması ve IŞİD’i yenilgiye uğratmayı amaçlayan personelin güvenliğinin sağlanması için gerilimin derhal düşürülmesi” çağrısı yaptı:

“Bu eylemler sonucunda hem Türkiye’de hem de Suriye’de meydana gelen sivil kayıplarını kınıyor, başsağlığı diliyoruz. Sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığına dair raporlar da bizi endişelendiriyor.

BU çağrıyı yaparken Türkiye’nin legal güvenlik tasalarını da kabul ediyoruz. Ateşkes düzenlemelerini sürdürmek için Türkiye ve lokal ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu