Haber

Mithat Sancar Halk TV’de: Annemin çok güzel sesi vardı

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, Halk TV’de Serhan Asker’in sunduğu Görkemli Anılar programının konuğu oldu. Sancar programda halay çekip türkü söyledi.

Programda annesinin en sevdiği ve söylediği türkünün çalınmasıyla duygulanan Sancar, türkünün kıymetini ve annesi Münire Sancar’ı şöyle anlattı: “Annem sadece çok sevmekle kalmıyordu. Çok da güzel söylüyordu. Annemin çok da güzel sesi vardı. Biliyorsunuz mayıs ayında kaybettik. Açıkçası ben Mardin-Arap kültürünün yaşayan hafızası olarak görüyordum onu. Yaşı çok da ileri değildi. 78 yaşında kaybettik kendisini. Ben üçüncü çocuğuyum ama aramızda 20 yaş fark vardı. Çünkü erken evlenmişti. İki ablamdan sonra ben doğdum ve kendisiyle hep sohbet ettiğimde bana hep Mardin’in Arap kültürünün inceliklerini anlatırdı. Sesi gerçekten çok hoştu. Türküleri çok hoş okurdu.”

Annesinin “bütün mahallenin mevlidçisi” olarak anlatan Sancar, “Sabiha türküsünü ondan her dinlediğimde yeni bir kıta ekliyordu. Daima canlanıyordu. Mesela biz 3-4 kıtasını biliriz. Fevkalade bir aşk şiiridir. Hayatımda dinlediğim en etkileyici aşk şiiridir. Her bir detayı o kadar özel yazılmıştır ki doğrusu her açıdan etkileyici. Annemin bunu söylediği kayıtlar elimizde var. Kına gecesi söylenen Arapça ‘Henne’ müziğini ablamın oğlunun düğününde salonda ışıklar söndürülmüştü, kendisine buyruğu vaki yapıldı. ‘Henne’ müziğini bir söyledi, herkes büyülenmişti. Annemin kaybı, benim için Mardin hafızasının kıymetli bir modülünün da yitirilmesi demek. Benim benliğim ve kimliğimin de çok değerli bir kesimi. Kendisini hasretle, minnetle ve rahmetle anıyorum” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu